Zasłony wielkopostne, znajdujące się w kościele w Orawce, zostały wpisane na listę najcenniejszych tego typu zasłon na świecie.

Opona „Pokutująca Maria Magdalena” Fot. http://orawka-kosciol.pl/

Opona „Pokutująca Maria Magdalena” Fot. http://orawka-kosciol.pl/

24 marca kościół w Orawce odwiedziło dwóch światowych ekspertów w dziedzinie tkanin wielkopostnych – były i obecny dyrektor Muzeum Miejskiego w Żytawie. Podczas wizyty wpisano na europejską listę zasłon wielkopostnych typu Arma Christi (narzędzia Męki Pańskiej) pod numerem 8 orawczańską „Pietę pod krzyżem”.

Opona „Pieta pod krzyżem” Fot. http://orawka-kosciol.pl/

Opona „Pieta pod krzyżem” Fot. http://orawka-kosciol.pl/

Od czasów średniowiecza w kościołach przez czterdzieści dni odmawia się wiernym widoku Najświętszego Sakramentu. Od Środy Popielcowej do Wielkiego Tygodnia, do momentu śpiewu Gloria podczas liturgii Wigilii Paschalnej, ołtarze przykrywa się zasłonami czyli oponami, niektóre z biblijnymi obrazami. Nie pozwala się patrzeć na ołtarze, a grzesznikom być blisko nich. Uznaje się prawdę o swojej grzeszności i podejmuje wysiłki pokutne.

Opona „Matka Boska Siedmiobolesna” Fot. http://orawka-kosciol.pl/

Opona „Matka Boska Siedmiobolesna”Fot. http://orawka-kosciol.pl/

Powszechnie zasłania się w kościołach krzyże, zaś w kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Puszczy w Orawce – niezwykłej urody sakralnym obiekcie, najwspanialszym na polskiej Orawie – zasłania się całe ołtarze! Orawczańskie zasłony to cztery przepiękne zabytkowe tkaniny lniane malowane temperą: „Pieta pod krzyżem”, „Biczowanie Chrystusa” „Pokutująca Maria Magdalena” i „Matka Boża Siedmiobolesna”.

Share This: