Orawskie specjały zgłoszone do rejestracji.

 Cztery produkty regionalne zarejestrowali Orawiacy w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie.

Chrzanówka po orawsku to zupa na kwaśnicy, serwowana zazwyczaj podczas Wielkanocy.
Chleb orawski na liściu kapusty, krzonówka po orawsku, sałata po orawsku i orawskie zawijańce weselne to od 5 marca oficjalnie już zarejestrowane produkty regionalne. Zostały one zgłoszone przez Stowarzyszenie Rozwoju Orawy.
– Liczymy, że rejestracja pomoże nam w promocji orawskich specjałów – mówi Katarzyna Pacholska-Salawa z SRO. – Teraz w orawskich restauracjach nie ma regionalnych, typowych dla nas potraw, chcemy namówić restauratorów, by do menu wprowadzili zarejestrowane potrawy – tłumaczy.
Kolejnym krokiem będzie wydanie folderu z opisem tych specjałów a także trasą, na której są restauracje, gdzie będzie można je skosztować.

Zarejestrowana krzonówka to tradycyjna potrawa wielkanocna. „Na Orawie a dokładniej w Zubrzycy Górnej podaje się krzonówkę gotowaną na bazie kwasu spod kiszonej kapusty(…). Jej głównymi składnikami, jak pisała Wanda Jostowa w 1986 r., były: tarty chrzan, pokrojone w kostkę jaja, kiełbasa i słonina. Była to potrawa wyczekiwana przez cały rok, bogata, bardzo odświętna. Gospodynie zwykle odkładały dość duże ilości mięsa, żeberka, szynkę wędzoną i suszoną pod powałą. Z tego mięsa gotowano wywar na owym kwasie spod kapusty. Następnie wyjmowano mięso z rosołu, krojono je w kostkę i wrzucano ponownie do zupy. Do niej wkrajano też duże ilości gotowanych na twardo jaj (nawet do 30 sztuk), a także pokrojoną w plasterki swojską kiełbasę. Gotowano ją już w Wielką Sobotę. Zupę odgrzewano po kościele w święta i dodawano do niej wszystko, co znalazło się w koszyku podczas święcenia pokarmów” – opisuje Małgorzata Wójtowicz, etnolog z Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.

Beata Zalot 24tp.pl

Share This:

.