Orawa, Spisz i Podhale?

orawa-podhale-spisz Już po raz kolejny otrzymaliśmy pytanie o granice między Podhalem, Spiszem a Orawą. Spróbujemy odpowiedzieć na tak ciekawie postawione pytanie, a czytelników interesujących się tym tematem prosimy o korektę. Szukając informacji, znalazłem odpowiedz na stronie wirtualnetatry.pl, gdzie użytkownik „antek” bardzo ładnie wyjaśnił podział. Żeby nie wymyślać, zacytuję odpowiedź:

Orawa – to po prostu kraina w dorzeczu rzeki Orawy, ograniczona od innych krain wododziałem. Od Podhala – głównym wododziałem europejskim. Jej granica na terenie Polski przebiega od szczytu Babiej Góry przez Policę, Kiełek, Pasmo Podhalańskie potem niskim wododziałem przez Bory Orawskie do okolic Chyżnego. Polską Orawę ogranicza od południa i częściowo od zachodu granica polsko-słowacka.

Podhale – na południe od Gorców – po główną grań Tatr. Na zachodzie graniczy z Orawą – granica jest na wspomnianym wododziale, na wschodzie graniczy ze Spiszem – granica na rzece Białce (z opisanym poniżej wyjątkiem).

Spisz – na terenie Polski – na południe od Dunajca i na wschód od rzeki Białki (dopływu Dunajca) aż po granicę Polsko-Słowacką oraz dodatkowo wieś Nowa Biała, co wynika z tego ze dawniej Białka płynęła nieco inaczej. Na terenie Słowacji Spisz też obejmuje znacznie większy obszar.

Share This:

.