Filmy z Orawy i okolic

Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej: Akcja ratunkowa Babia Góra

 

– Marysina Polana FILM DOKUMENTALNY Polska 2010

Każdego roku, od maja do października, stara bacówka, staje się domem czterech juhasów. Opiekują się owcami, tak jak robili to ich ojcowie.

Film pamięci Emila Kowalczyka 1941 – 2005

Wybitny syn ziemi orawskiej, humanista, patriota, regionalista nauczyciel, długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Lipnicy Wielkiej, założyciel Dziecięcego Zespołu Orawianie im. Heródka, poeta, publicysta, twórca i redaktor naczelny pisma lokalnego Gminne Nowiny, działacz społeczny, samorządowy, przewodniczący Rady Gminy Lipnica Wielka w latach Rady 1991 – 2005. Członek Rady Naukowej Związku Podhalan, Rady Naukowej Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, Rady Euroregionu TATRY, Rady Naukowej Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi oraz członek Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich.

Gmina Jabłonka na Orawie

Jabłonka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka. Miejscowość jest siedzibą gminy Jabłonka. Położona jest w regionie geograficznym Kotlina Orawska (zachodnia część Kotliny Orawsko-Nowotarskiej) i historyczno-etnograficznym Orawa, nad potokiem Czarna Orawa, na zachód od Nowego Targu.

Stawianie moja

Zwyczaj ten znany jest nie tylko na Orawie. Szeroko rozpowszechnił się również w Europie Zachodniej i Środkowej oraz częściowo Wschodniej i Południowej. Orawski moj (w innych regionach: maj, moik, majówka, majka) to wysoki na co najmniej kilka metrów okorowany słup z nienaruszonym wierzchołkiem lub z przymocowanym u szczytu przystrojonym świerkowym lub jodłowym drzewkiem. Stawiany w nocy z 30 kwietnia na 1 maja jest wyrazem sympatii kawalerów do panien, czego dowodem są dedykacje zamieszczone na słupach. W drugi dzień Zielonych Świątek orawscy chłopcy z muzyką i śpiewem ogrywają mojkę przed domem wybranej dziewczyny, a ta rewanżuje się poczęstunkiem. Wieczorem następuje ścinanie moja – sygnał do wspólnej zabawy przy zielonoświątkowym ognisku.

Moja Orawa

Orawa – kraina historyczna w Europie Środkowej w dorzeczu rzeki Orawy. Przeważająca część Orawy znajduje się obecnie w granicach Słowacji, natomiast jej północno-wschodnia część należy do Polski. Otacza Tatry od zachodu i północnego zachodu, graniczy z Podhalem i Liptowem. Głównymi miejscowościami części polskiej są Jabłonka i Lipnica Wielka, zaś na Słowacji: Dolný Kubín, Trzciana, Námestovo, Twardoszyn, a także ośrodki wypoczynkowe: Zuberzec i Orawice.

Lipnica Wielka

Lipnica Wielka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Lipnica Wielka, w historycznym rejonie Orawa. Miejscowość jest siedzibą gminy Lipnica Wielka.

Share This: